Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to łagodne guzy powstające i rosnące lokalnie w macicy. Szacuje się, że występują aż u 40% kobiet powyżej 35 roku życia. Powstają na bazie mięśniówki gładkiej macicy i są najczęstszymi u łagodnymi zmianami nowotworowymi. Nie wywołują przerzutów, ale przez wzrost, czasem do znacznych rozmiarów, powodują dolegliwości poprzez ucisk na okoliczne struktury. W większości przypadków występują grupowo, czasem w całości zniekształcając macicę i prowadząc do tzw. macicy mięśniakowatej. Do czynników sprzyjających rozwojowi mięśniaków należą zaburzenia hormonalne i uwarunkowania genetyczne.

Ryzyko transformacji nowotworowej mięśniaków do guzów złośliwych – mięsaków – jest bardzo niskie i wynosi poniżej 1 procenta. Analizy statystyczne wskazują, że ryzyko transformacji nowotworowej bezobjawowych mięśniaków jest dużo nisze od ryzyka związanego z leczeniem operacyjnym, dlatego nie rekomenduje się operacji, których jedynym celem byłaby weryfikacja histopatologiczna mięśniaków.

mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy – objawy

Niejednokrotnie obecność mięśniaków macicy nie wiąże się z jakimikolwiek objawami. Mięśniaki bezobjawowe nie są wskazaniem do leczenia. Obecność mięśniaków, w zależności od ich lokalizacji może powodować:

  • powiększenie obwodu brzucha
  • obfite i nieregularne miesiączki
  • niepłodność i poronienia nawykowe
  • dolegliwości bólowe przewlekłe i w trakcie miesiączek oraz współżycia
  • zaburzenia oddawania moczu i stolca

 

Obecnie w Polsce dostępne jest pełne spektrum leczenia mięśniaków macicy. Brakuje „idealnej” metody leczenia dla wszystkich pacjentek, ale metoda powinna być dobrana w zależności od sytuacji klinicznej pacjentki. Przy decyzji co do metody leczenia pod uwagę bierze się przeważające objawy, lokalizację mięśniaka, strukturę tkankową mieśniaka i jego ukrwienie, liczbę mięśniaków, plany prokreacyjne pacjentki, obawę przed leczeniem operacyjnym oraz życzenie pacjentki. Decyzja co do wyboru metody musi być podejmowana przez lekarza doświadczonego w leczeniu mięśniaków i znającego charakterystykę każdej z metod. Wśród głównych metod wyróżniamy:

  • leczenie mięśniaków macicy za pomocą HIFU pod kontrolą USG – NAJNOWSZA METODA
  • leczenie mięśniaków macicy farmakologicznie
  • leczenie mięśniaków macicy operacyjnie
  • embolizacja mięśniaków macicy

Więcej informacji na temat metod leczenia mięśniaków macicy znajduje się na naszej stronie w zakładce: Metody leczenia mięśniaków

Zapisz