Najważniejsze zalety HIFU

HIFU jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, nieinwazyjnym, minimalizującym ból (w trakcie i po zabiegu) oraz przyjmowanie środków farmakologicznych.

Najważniejsze zalety HIFU pod kontrolą USG to:

  • bezpieczeństwo;
  • bezinwazyjność;
  • krótki czas zabiegu;
  • brak bólu;
  • brak konieczności stosowania środków farmakologicznych;
  • wysoka skuteczność.

Bezpieczeństwo HIFU USg

Procedura HIFU wykorzystuje ultradźwięki – takie same, jak w badania USG, lecz o wyższej częstotliwości.

Podczas zabiegu pacjentka pozostaje cały czas świadoma, a koagulacja mięśniaka odbywa się pod stałym nadzorem USG (w systemach HIFU USg).

Całkowicie nieinwazyjna metoda

Zasada działania HIFU USg jest podobna do ultrasonografu. Wiązka ultradźwięków o wysokiej częstotliwości ogniskuje się w obrębie mięśniaka w niewielkiej objętości. Oznacza to, że zdrowe tkanki położone w pobliżu mięśniaka pozostają nienaruszone. HIFU działa dzięki punktowemu zwiększeniu temperatury mięśniaka wywołując jego koagulację termiczną a następnie aseptyczną martwicę. Tkanka mięśniaka po obumarciu zostaje powoli resorbowana przez organizm i rozmiar guza stopniowo zmniejsza się, natomiast dolegliwości ustępują z reguły już po niewielkim zmniejszeniu mięśniaka.

Brak bólu

W przypadku szczególnie dużych mięśniaków, w trakcie zabiegu możliwe są niewielkie dolegliwości bólowe. Są one jednak nieporównywalnie mniejsze niż dolegliwości po embolizacji lub zabiegu operacyjnym i nie wymagają leczenia opioidami.

Krótki czas zabiegu

Długość zabiegu wynika z objętości mięśniaka oraz zależy od jego lokalizacji. Z reguły cała procedura trwa około 1 godziny. W wypadku mięśniaków niewielkiej średnicy położonych płytko pod powierzchnią brzucha zabieg może trwać kilka minut. W przypadku mnogich mięśniaków, zlokalizowanych głęboko długość zabiegu może wzrosnąć do kilku godzin.

 

Wysoka skuteczność

Skuteczność metody HIFU w dużej mierze zależy od typu i lokalizacji mięśniaka, więc powodzenie zabiegu w pierwszej kolejności zależy od odpowiedniej kwalifikacji. Jeśli na podstawie MRI stwierdzi się sprzyjające warunki miejscowe, wtedy skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka. Na poniższych przykładach widać znaczne zmniejszenie mięśniaka (zresorbowanie przez organizm) już po 3 miesiącach od zabiegu.

Zapisz